TRENINGI KARATE – JAK ZACZĄĆ?

The karate girl with black belt
The karate girl with black belt

W Internecie można znaleźć wiele porad, zarówno na forach jak i w artykułach na portalach zdrowotnych. Często jednak wprowadzają one w błąd i pokazują zły obraz karate. Przygotowaliśmy więc kilka wskazówek. Jak zacząć, co musisz wiedzieć i jak wyglądają pierwsze treningi karate tradycyjnego. Przede wszystkim wiedz, że karate jest dla każdego. Nie ważne ile masz lat.

JAK ZACZĄĆ:
1. Przede wszystkim wiedz, że karate jest dla każdego. Nie ważne ile masz lat.
2. Karate tradycyjne mogą ćwiczyć dzieci od 5 roku życia, natomiast nie ma górnej granicy wiekowej. I nie jest to tylko zwykła formułka, jeśli przyjdziesz na pierwszy trening przekonasz się, że ćwiczą tam osoby w każdym wieku.
3. Boisz się, że będziesz śmiesznie wyglądać w grupie, której większość stanowią dzieci.
To bardzo częsty powód, dla którego ludzie nie zaczynają ćwiczyć, mimo że naprawdę chcą. W wielu klubach są oddzielne zajęcia dla osób dorosłych i dla dzieci – po prostu zadzwoń i zapytaj. Jeśli jednak z jakichś powodów, klub nie mógł sobie pozwolić na uruchomienie kilku grup wiekowych – nie przejmuj się. Instruktorzy, którzy prowadzą zajęcia to profesjonaliści i potrafią tak pokierować treningiem, że nie odczujesz tej różnicy. Nikt z ćwiczących nie będzie też widział w tym nic dziwnego, każdy jest do tego przyzwyczajony. A jeśli boisz się opinii osób z zewnątrz, to pomyśl, że po pierwsze najczęściej nie mają oni żadnej opinii, a po drugie jeśli mają, to będą dalej siedzieć na kanapie w domu, podczas gdy Ty będziesz się rozwijać.
4. Nie musisz być wysportowany, rozciągnięty, w dobrej kondycji.
Dlatego zapisujesz się na zajęcia karate tradycyjnego, żeby to wszystko dopiero osiągnąć.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PIERWSZEGO TRENINGU:
1. Nie chcesz od razu kupować karategi.
I dobrze, bo nie musisz. Na pierwsze treningi wystarczy Ci wygodny dres. Karategę kupisz, kiedy już poćwiczysz i będziesz wiedział, że chcesz to robić dalej.
2. Nie musisz kupować żadnego specjalnego obuwia.
Karate ćwiczy się na boso, nie są Ci więc potrzebne żadne nowe buty.
3. Nie musisz kupować żadnych ochraniaczy.
Karate tradycyjne jest sportem bezkontaktowym. Przez dość długi czas nie będziesz też ćwiczyć walki, a jedynie podstawowe techniki i bloki. A nawet później nie będziesz na treningu potrzebował żadnych ochraniaczy, bo nie ćwiczy się tam technik w pełnym kontakcie. Ochraniacze będą Ci potrzebne dopiero za kilka lat, kiedy będziesz chciał wystartować w zawodach.
4. Nie ucz się sam podstaw.
Często ludzie, chcą przyjść na pierwszy trening mając już jakąś podstawową wiedzę. Zupełnie niepotrzebnie, a może nawet zaszkodzić. Tak jak Ty, na zajęciach dla początkujących będą osoby, które dopiero zaczynają i też nie wiedzą jak wygląda karate. Po to przychodzisz na trening, żeby się wszystkiego po kolei nauczyć pod okiem instruktora. Jeśli wyrobisz sobie złe nawyki, ciężko będzie je wyplenić.
5. Nie bój się kontuzji.
Często można spotkać się z obawami, że na treningu pojawią się jakieś trudne ćwiczenia, przy których zrobimy sobie krzywdę albo od razu będziemy musieli z kimś walczyć. Jest to absolutnie bezpodstawne. Wszystkie ćwiczenia są odpowiednio przygotowane i dostosowane do stopnia zaawansowania, mogą być dla Ciebie trudne, ale nie niebezpieczne. O walkach nie ma w ogóle mowy i to przez bardzo długi czas.
6. Nie spóźnij się.
Oprócz samego faktu, że nie wypada się spóźniać, bo to powoduje niepotrzebne zamieszanie. Jeśli się spóźnisz przegapisz wstęp i ciężej będzie Ci się odnaleźć. Oczywiście, to czego możesz się dowiedzieć na początku treningu będzie jeszcze wielokrotnie powtarzane i na pewno sobie poradzisz.
7. Nie przejmuj się, że przegapiłeś pierwszy trening lub nawet kilka.
Podstawy, których uczysz się na pierwszych treningach są powtarzane na każdych zajęciach i spokojnie zdążysz wszystko nadrobić.

JAK WYGLĄDA PIERWSZY TRENING:
1. Ceremonia rozpoczęcia.
Każdy trening rozpoczyna się tradycyjną ceremonią, która trwa kilka minut. Jest ona bardzo ważna, bo podkreśla korzenie karate, a także pozwala odpowiednio “nastawić się” do treningu.
2. Rozgrzewka.
Rozgrzewka jest podstawą przed każdą aktywnością fizyczną i zazwyczaj trwa ok. 15 minut. Pozwala przygotować nasze ciało do wzmożonego wysiłku. W przypadku grup początkujących może zajmować więcej czasu.
3. Trening właściwy.
W tej części uczymy się technik karate. Jeśli chodzi o kilka pierwszych zajęć, w tej części poznajemy też obowiązujące zasady i słownictwo. W przypadku grup najmłodszych nauka technik odbywa się najczęściej poprzez zabawę.
4. Ćwiczenia relaksacyjne.
Te ćwiczenia są bardzo ważne w przypadku grup zaawansowanych, gdzie wysiłek podczas treningu jest bardzo duży. Ale powinno się je stosować w każdych grupach, bo pomagają rozluźnić mięśnie i przywrócić organizm do normalnego stanu. Zdarza się jednak, że nie zawsze starcza czasu na ten element w treningu, nie jest on jednak obowiązkowy, a jedynie pomocny.
5. Ceremonia zakończenia.
Ceremonia zakończenia wygląda dokładnie tak samo jak ceremonia rozpoczęcia. Pozwala się przez chwilę wyciszyć i mentalnie zakończyć trening.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI KLUB:
1. Jeżeli chcesz rozpocząć trening karate tradycyjnego sprawdź, czy jest zarejestrowany w Polskim Związku Karate Tradycyjnego.
2. Znalazłeś klub w swojej okolicy, ale mieszkasz poza miastem i dojeżdżanie na treningi będzie dla Ciebie niewygodne.
Zadzwoń do trenera i zapytaj, czy nie prowadzi sekcji w Twojej miejscowości. Kluby często organizują zajęcia w okolicznych mniejszych miastach lub wsiach.
autorem tekstu jest Natalia Biel (mojekarate.pl)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit

Dodaj komentarz